CZYM JEST TELEFON VOIP ?

Telefon VoIP to typ aparatu telefonicznego, który w przeciwieństwie do tradycyjnych aparatów PSTN lub ISDN nie jest podłączany do sieci telefonicznej, lecz do sieci komputerowej, a połączenia są realizowane za pomocą technologii VoIP. Tego typu urządzenie umożliwia prowadzenie znacznie tańszych rozmów, czasami nawet darmowych w ramach jednego operatora. Wygląda on jak zwykły aparat telefoniczny wyposażony w słuchawkę, klawiaturę a czasami też wyświetlacz, jednak nie posiada on wyjścia do analogowej linii telefonicznej lub ISDN, lecz wyjście do Internetu, najczęściej jako gniazdo RJ-45 w standardzie Ethernet. Urządzenie to umożliwia prowadzenie rozmowy VoIP nawet użytkownikowi, który nie jest wyposażony w komputer. Komputer jest potrzebny jedynie do skonfigurowania telefonu. Telefon VoIP wykorzystuje najczęściej protokół SIP lub inny tego typu oraz odpowiedni kodek

CZYM JEST TECHNOLOGIA VOIP?

VoIP (ang. voice over internet protocol) – technika umożliwiająca przesyłanie dźwięków mowy za pomocą łączy internetowych lub oddzielnych sieci wykorzystujących protokół IP, popularnie nazywana „telefonią internetową”. Dane przesyłane są przy użyciu protokołu IP, co pozwala wykluczyć niepotrzebne „połączenie ciągłe” i np. wymianę informacji gdy rozmówcy milczą.

CZY MOGĘ PRZENIEŚĆ NUMER TELEFONU OD INNEGO OPERATORA I SKORZYSTAĆ Z VOIP?

Tak. Sieć Expro Operator umożliwia darmowe przeniesienie numeru do swojej sieci od innych operatorów telekomunikacyjnych takich jak: Netia czy TP (aktualnie Orange).

CZY POTRZEBUJĘ DODATKOWYCH URZĄDZEŃ, ABY KORZYSTAĆ Z TECHNOLOGII VOIP?

Tak. Do obsługi telefonii cyfrowej niezbędny jest zakup bramki VoIP, którą możesz podłączyć do swojego aparatu telefonicznego. Dodatkowe informację na temat sprzętu możesz uzyskać w naszym Biurze Obsługi Klienta.